Ranking Lokat Bankowych


Najlepsze lokaty bankowe: Lokaty Santander, Getin Bank, BGŻ Optima

LOKATA BANKOWA W PIGUŁCE

Najprościej mówiąc lokata bankowa polega na przekazaniu pieniędzy bankowi na pewien czas, w zamian za co bank po wskazanym okresie zwróci nam nasze fundusze powiększone o oprocentowanie. Warto pamiętać, że lokaty bankowe są najbezpieczniejszą formą inwestowania. Nie ma możliwości stracenia środków zgromadzonych na lokacie – banki niezależnie od poczynionych przez siebie inwestycji finansowanych z pieniędzy z lokat, zobowiązane są do przekazania klientowi właściwej sumy. Nawet jeżeli sytuacja finansowa banku znacznie się pogorszy, czy nawet bank zbankrutuje, to środki zgromadzone na lokatach zostaną zwrócone klientom dzięki Bankowemu Funduszowi Gwarancyjnemu. Istnieje wiele rodzajów lokat bankowych. Lokaty odnawialne to te, które po zakończeniu okresu trwania lokaty od razu, automatycznie otworzą nową, taką samą lokatę. W przypadku lokat nieodnawialnych środki pieniężne z lokaty zostaną przekazane na konto. Lokaty firmowe dostępne są jedynie dla przedsiębiorców i spółek, zaś z lokat indywidualnych może korzystać każdy. Z kolei lokaty krótkoterminowe wymagają powierzenia środków na krótki okres czasu – do kilku miesięcy, zaś długoterminowe mogą trwać nawet kilka lat. Lokaty ze stały oprocentowaniem gwarantują, że przez cały okres lokaty zyski będą dokładnie takie same, a w przypadku zmiennego oprocentowania mogą się zwiększyć, bądź zmniejszyć. Często mówi się także o lokatach tylko dla nowych klientów, bądź o lokatach tylko dla nowych środków. Alternatywną formą lokat są lokaty dwu walutowe, gdzie odsetki zależne są od kursów dwóch walut. Ciekawą formą są lokaty rentierskie – klient powierza bankowi pieniądze na bardzo długi okres czasu, a bank co pewien okres wypłaca mu odsetki. Inną formą lokaty są lokaty z dopłatą. W tym przypadku to klient zobowiązuje się powiększać środki zgromadzone na lokacie co pewien okres.

CZAS TRWANIA LOKATY

Jak już zostało wspomniane lokaty mogą być zawierane na krótszy bądź dłuższy okres czasu. Większość lokat zawierana jest na okres 1 miesiąca, bądź 3 miesięcy, ale często zdarzają się także lokaty na okres 6 bądź 12 miesięcy. Niektóre banki mają także w swojej ofercie lokaty dzienne, bądź nawet pięcioletnie. Decydując się na konkretną lokatę warto brać pod uwagę jak długo zdeponowane środki nie będą nam potrzebne, ponieważ zwykle zerwanie lokaty przed terminem wiąże się z utratą odsetek.

CO WPŁYWA NA OPROCENTOWANIE LOKAT?

Oprocentowaniem określa się sumę odsetek wypłacaną przez bank za powierzenie mu swoich środków. Na oprocentowanie wpływa przede wszystkim czas na jaki zawierana jest lokata – im będzie on dłuższy, tym większe odsetki zaproponuje bank. Oprocentowanie uzależnione jest także od wysokości kwoty wpłacanej na lokatę – w przypadku bardziej korzystnych lokat banki wymagają zdeponowania znacznie większych środków. Osoby, które mogą zdeponować na lokatach znaczne środki finansowe na dłuższy okres czasu mogą liczyć na indywidualne lokaty, które zostaną dostosowane przez bank pod możliwości i wymagania klienta. Jednakże tego typu lokaty wymagają indywidualnych negocjacji z bankiem.

Wysokość oprocentowania może też zależeć od typu lokaty. Lokaty ze zmiennym oprocentowaniem oferują ustalone odsetki przez pewien czas rezerwując sobie możliwość zmiany oprocentowania po pewnym okresie czasu. Zmiana ta zależy przede wszystkim od sytuacji gospodarczej – zarówno światowej jak i krajowej. Wysokość oprocentowania może w tym przypadku ulegać dużym wahaniom, raz przewyższając oprocentowanie stałe, a raz będąc mniejszym.

Wspomniane już lokaty dla nowych klientów oferują znacznie korzystniejsze oprocentowanie dla osób, które wcześniej nie miały konta bankowego w danej placówce. Mają one na celu promocję banku i zdobycie nowych klientów. Analogicznie działają lokaty dla nowych środków – bank stara się pozyskać dodatkowe fundusze i oferuje wyższe oprocentowanie dla środków które dopiero co zostaną przekazane na konto. Znaczenie dla oprocentowania może mieć także forma zakładania lokaty – banki oferują niższe oprocentowanie osobom zakładającym lokaty w placówce, a wyższe tym, którzy zrobią to przez internet, bądź użyją aplikacji mobilnej.

CZYM JEST KAPITALIZACJA LOKATY

Kapitalizacja lokaty określa jak często do funduszy na lokacie dopisywane są środki pochodzące z odsetek. Banki oferują zróżnicowaną ofertę kapitalizacji – niektóre lokaty kapitalizowane są dopiero na zakończenie okresu trwania lokaty, a inne oferują nawet kapitalizację dzienną. Teoretycznie im kapitalizacja jest częstsza tym lepiej dla klienta – środki wynikające z odsetek zaczynają generować dodatkowy przychód.

OPROCENTOWANIE LOKAT

W bankach najlepiej oprocentowane lokaty oferowane są jedynie nowym klientom. Zazwyczaj zawierane są na okres 3 bądź 4 miesięcy i oferują oprocentowanie od 3 do 4 procent. Mniej korzystne są lokaty dla nowych środków. Mogą z nich skorzystać osoby będące już klientami banku. Zazwyczaj trwają od jednego do 3 miesięcy i oferują 1,5%-3%. Standardowe lokaty bankowe zwykle zawierane na okres od 1 do 6 miesięcy pozwalają uzyskać 0,5%-1,5%.

 

Santander Materiał promocyjny

Poczytaj również:
lokaty oprocentowanie
lokaty terminowe
najlepsze lokaty
najlepsze lokaty bankowe
oprocentowanie lokat
porównywarka lokat