Ranking Kart Kredytowych

Karta kredytowa w pigułce – podstawowe informacje.

Karta kredytowa jest jednym z wielu narzędzi płatniczych, posiada swoje plusy i minusy. Umożliwia  dokonywania transakcji płatniczych, bez posiadania bieżących środków na koncie. Na podstawie podpisanej  umowy z bankiem o udzielenie kredytu rewolwingowego do ustalonego wcześniej limitu. To bank płaci akceptantowi karty za zakupione rzeczy lub usługi przez posiadacza karty,  tym samym udziel mu kredytu. Podczas zakupów na kartę kredytową nie jest  konieczne posiadanie pieniędzy na rachunku bankowym. Największymi zaletami karty kredytowej są wygoda i łatwość korzystania z niej. Osoby, które popadają w długi  często  pierwsze zadłużenie miały właśnie na karcie kredytowej. Bardzo często  przyczyną problemów jest  brak odpowiedzialności oraz  brak  wiedzy jak korzystać z karty. Posiadacz karty kredytowej raz w miesiącu otrzymuje od banku zestawienie przeprowadzonych transakcji i jest zobowiązany do spłaty w określonym terminie całości tego kredytu lub jego części. Przy podpisywaniu umowy bank  jasno określa minimalną kwotę wpłaty procentowo lub kwotowo. Odsetki zostaną naliczone od nie spłaconej część zaciągniętego kredytu. Wysokość  oprocentowania kredytu zaciągniętego przy użyciu karty kredytowej jest często wysoka.

Karta kredytowa, a karta debetowa- podstawowe różnice.

W polskich bankach są oferowane cztery rodzaje kart bankowych:

  • Karta debetowa
  • Karta kredytowa
  • Karta przedpłacona ( karta prepaid)
  • Karta obciążeniowa ( karta charge)

Najpopularniejsze są karty debetowe oraz karty kredytowe. Najprostsza z tych czterech  jest karta debetowa. Jest ona wydawana jako uzupełnienie konta ROR. Pozwala na bezgotówkowe płacenie w sklepach oraz pobieranie pieniędzy z konta ROR z użyciem bankomatu. Najważniejszą cechą karty debetowej jest fakt, że  zawsze płacimy  pieniędzmi, które aktualnie posiadamy na swoim koncie osobistym. Wyjątkiem od tej reguły  są sytuacje, w których na swoim koncie uruchomimy debet – możliwość zejścia poniżej poziomu 0 zł a następnie zadłużania się do kwoty ustalonej wcześniej z bankiem przy podpisywaniu umowy( np. do 1000 zł). Ta karta umożliwia nam dostęp do środków zgromadzonych na koncie.  Jeżeli posiadamy internetowe konto bankowe, to w połączeniu  z kartą debetową pozwala nam na całkowite wyeliminowanie konieczność wizyt w banku. W sytuacji, kiedy na koncie nie mamy pieniędzy, to karta na nic nam się nie przyda. Wszystkie transakcje wykonane kartą zostaną odrzucone.

Zupełnie inaczej sytuacja ma się w przypadku karty kredytowej.  Nie jest ona w żaden sposób powiązana z naszym kontem osobistym. Jest niezależnym produktem bankowym. Spełnia funkcję jakby przyznanego nam kredytu z określonym górnym limitem, przykładowo 10 000 zł. Płacąc kartą kredytową korzystamy z  pieniędzy banku. Dla karty kredytowej bank otwiera specjalne, powiązane z nią konto o maksymalnym saldzie równającym się naszemu limitowi. To bardzo wygodne rozwiązanie, lecz posiada też swoje minusy. Jeśli nie zachowamy ostrożności możemy wydać więcej pieniędzy, niż jesteśmy w stanie oddać w danym okresie rozliczeniowym.

 

 

 

Karta kredytowa

 

 

Karta debetowa

Wydawana po spełnieniu wymaganego przez bank comiesięcznego dochodu. Najczęściej dodawana automatycznie do rachunku ROR.
Nie jest związana z rachunkiem osobistym. Jest bezpośrednio powiązana z kontem osobistym ROR.
Posiadacz karty może korzystać z debetu automatycznie, bez posiadania własnych środków na koncie Umożliwia korzystanie z własnych pieniędzy zgromadzonych na osobistym rachunku bankowym.
Można ją otrzymać, nie posiadając konta osobistego w banku. By korzystać z niej konieczne jest otwarcie konta ROR w danym banku.
Wypłata gotówki w bankomatach jest najczęściej związana z opłatą. Wypłata gotówki w bankomatach jest darmowa, lub wiąże się z niewielką opłatą.

 Jak korzystać z karty kredytowej?

Zaciągaj pożyczka z odroczeniem terminu spłaty.

Przy dobrej ofercie banku, pożyczone pieniądze za pośrednictwem karty kredytowej możesz spłacać nawet po okresie  2 miesięcy od dokonanej transakcji. Po miesiącu otrzymasz z banku informację, jakie jest twoje aktualne zadłużenie oraz  ile musisz spłacić, aby nadal korzystać z karty.


Korzystaj z okresu  bezodsetkowego.

Okres bezodsetkowy jest przyznawany do kart kredytowych, to największa zaleta karty. Jeśli  będziesz uważnie pilnować terminu spłaty swojego zadłużenia, nie zapłacisz żadnych odsetek. Aby korzystać za darmo z karty na początku musisz ustalić, od którego dna  miesiąca bank będzie naliczał odsetki i nie przekraczaj tej daty.

Sprawdź dokładnie warunki umowy zanim ją podpiszesz.

Nawet gdy będziesz pilnował, aby spłacać należność w okresie bezodsetkowym, bank i tak może ci naliczyć inne opłaty. Aby się przed tym uchronić, dokładnie przeczytaj umowę, która zawierasz z bankiem, warto też zrezygnować z niepotrzebnych Ci usług banku i dodatkowych ubezpieczeń.

Nie wykorzystuj całego limitu.

Niektóre banki oferują karty kredytowe z limitem  do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Nie  musisz wykorzystać całą kwotę w ciągu jednego miesiąca. Wręcz przeciwnie, postaraj się dokonywać zakupów  na taką kwotę, którą później bez trudu oddasz w czasie okresu bezodsetkowego.

Nie wypłacaj pieniędzy z bankomatu jeśli nie musisz.

Karta kredytowa służy do opłacania transakcji bezgotówkowych. Najczęściej banki pobierają prowizję za wypłacenie pieniędzy z bankomatu oraz przelewy z karty. Lepiej płacić kartą za zakupy i nie wypłacaj gotówki z bankomatu.

 

Citi handlowy karta kredytowa – Materiał promocyjny

ranking kart kredytowych

 

Poczytaj także:

karta kredytowa citi
karta kredytowa citibank
karta kredytowa mbank
karta kredytowa pko

ranking kart kredytowych