Leasing na Samochód

Leasing – łatwiej, szybciej, taniej!

Umowa leasingowa kojarzy się z dokumentem, zawieranym pomiędzy właścicielem przedmiotu, niezbędnego do użytku firmowego, a prowadzącym działalność gospodarczą. Przedmiot leasingu jest przekazywany w użytkowanie leasingobiorcy, który dzięki terminowej spłacie rat leasingowych może użytkować przedmiot leasingu już od pierwszego dnia trwania umowy. W rzeczywistości, zdecydowana większość umów leasingowych zawieranych jest przez przedsiębiorców. Umowy leasingowe dotyczą nie tylko pojazdów, użytkowanych na potrzeby prowadzonej firmy, ale również urządzeń, maszyn, linii produkcyjnych, stanowiących niezbędne elementy funkcjonowania przedsiębiorstwa. Leasing obecnie otwiera możliwości osobom, nieprowadzącym działalności gospodarczej. Aby łatwiej, szybciej i taniej cieszyć się z nowego samochodu, można skorzystać z leasingu konsumenckiego. Leasing konsumencki to rodzaj umowy, określającej korzystanie z pojazdu na zasadach dzierżawy. Samochód podczas obowiązywania umowy leasingu konsumenckiego jest własnością leasingodawcy.

Wygodnie z leasingiem

Przedsiębiorca już na początku działalności, kiedy nie ma jeszcze wkładu finansowego, potrzebnego do zakupu pojazdu firmowego,  może skorzystać z leasingu. Leasing może być operacyjny lub finansowy. Pomiędzy tymi formami leasingowania różnice opierają się głównie na rozbieżnościach w odliczeniu podatku VAT, uwzględnieniu w kosztach uzyskiwania przychodu oraz formie własności przedmiotu leasingu od początku trwania umowy. Z leasingiem jest wygodniej niż podczas oszczędzania środków firmowych na zakup pojazdu służbowego, ograniczając tym samym możliwości rozwoju i wydajności przedsiębiorstwa. Leasing to wygodne rozwiązanie dla osób, które nie posiadają środków na zakup samochodu lub innych urządzeń, niezbędnych dla funkcjonowania firmy. Osoby fizyczne, zainteresowane leasingiem konsumenckim wygodnie mogą korzystać z nowego lub używanego pojazdu dzięki atrakcyjnym warunkom umowy. Można stać się leasingobiorcą samochodu używanego, jednak czas trwania umowy oraz rok produkcji samochodu nie mogą łącznie przekroczyć ośmiu lat. W praktyce, jeżeli leasing konsumencki zawarty będzie na okres pięciu lat, samochód nie może być starszy niż trzy lata. Przedmiotem leasingu mogą być samochody sprowadzane z krajów Unii Europejskiej, co znacznie poszerza możliwości wyboru. Wygodnie i na przejrzystych zasadach. Po zakończeniu umowy leasingu można skorzystać z możliwości wykupu pojazdu na własny użytek lub do odsprzedaży. Można zrezygnować z wykupu przedmiotu leasingu, decydując się na kolejną umowę.

Podatki – taniej

Leasing operacyjny i konsumencki różnią się między sobą między innymi sposobem odliczania podatku VAT. Warto jednak zaznaczyć, że umowa leasingowa zarówno w postaci leasingu operacyjnego, jak i finansowego jest atrakcyjnym sposobem na odliczenie kosztów uzyskania przychodu. Koszty, jakie generuje eksploatacja samochodu mogą zostać odliczone od kwoty podatku, co oznacza niższe zobowiązania do Urzędu Skarbowego. Leasing operacyjny uwzględnia odliczenie podatku VAT w każdej racie leasingowej, natomiast w leasingu finansowym całość podatku VAT odliczana jest na początku umowy, wraz z pierwszą opłatą. Odpisów kosztów amortyzacyjnych w leasingu operacyjnym dokonuje leasingodawca, w przeciwieństwie do umowy leasingu finansowego, względem której leasingobiorca od początku obowiązywania staje się właścicielem pojazdu lub maszyny, użytkowanej w firmie.

Leasing samochodów – sprawdź oferty

Biorąc pod uwagę zawarcie umowy leasingowej na samochód firmowy lub leasingu konsumenckiego warto porównać obowiązujące oferty w kilku salonach. Po pierwsze należy zdecydować, czy przedmiotem leasingu ma być samochód nowy, czy używane. Dla pojazdów nowych często pojawiają się obniżki ceny, związane z wyprzedażami rocznikowymi lub ofertami specjalnymi, promocjami, przygotowanymi przez producenta lub dealera. Warto wziąć pod uwagę wyposażenie pojazdów, oferowane w różnych salonach oraz długość spłaty rat leasingowych. Oferty leasingowe to również różne wymagania wobec leasingobiorcy. Sprawdź wysokość opłat początkowych oraz cenę, za którą w przyszłości będziesz mógł wykupić samochód. Przed zawarciem umowy zorientuj się, w jakim banku będzie kredytowany przedmiot leasingu oraz czy możliwe jest zawieszenie płatności. Oferty obecnie prześcigają się w oferowaniu atrakcyjnych warunków leasingu, jest więc w czym wybierać. Leasingowany samochód powinien być nie tylko praktyczny, ale i ekonomiczny. Koszty eksploatacji to konieczność, jednak w przypadku leasingu można wybrać najatrakcyjniejszą opcję, która najmniej obciąży budżet firmowy. Wśród dostępnych pojazdów znajdziemy zarówno samochody ekonomiczne, jak i pojazdy z segmentu premium. Jakiego samochodu potrzebuje Twoje przedsiębiorstwo? Oferty salonów kuszą promocjami na bogato wyposażone pojazdy jednak przede wszystkim warto zwrócić uwagę na możliwości, aby spłata rat leasingowych nie stanowiła przeszkody w płynności finansowej przedsiębiorstwa.